Teraz čítanie
Oplatí sa trading? Aké akcie nakupovať?

Oplatí sa trading? Aké akcie nakupovať?

  • Trading láka mnohých investorov vidinou rýchleho zisku, no vyžaduje si znalosti, stratégiu a disciplínu. Aké akcie sa oplatí nakupovať a je trading vhodný aj pre vás? V článku sa pozrieme na výhody a riziká aktívneho obchodovania, ako aj na tipy, ktoré vám môžu pomôcť uspieť na trhu.
rizikova cesta

Trading: Šanca výhry, je (ne)istá

Oplatí sa trading? Na svete je až príliš veľa ľudí, ktorí sa pokúšajú nájsť podhodnotené akcie. Výskumy ukazujú, že sa to podarí len pár vyvoleným. Šanca, že budete patriť medzi nich je extrémne nízka. Prečo?

Na úvod zoberme do úvahy, kto každý sa snaží nájsť/nakúpiť podhodnotené akcie. V prvom rade sa o to snažia profíci, portfóliomanažéri a finanční analytici, prípadne AI algoritmy. Prevažne ľudia, ktorí majú za sebou roky štúdia na prestížnych vysokých školách, roky skúseností z brandže.

Teraz si vezmite, že niekde za počítačom sedí Janko z Hornej Dolnej. Práve prišiel zo svojej práce a snaží sa o to isté. Aké sú jeho šance? 

Ak ste tipovali ako ja, tak mizivé. Fakty totiž ukazujú, že trading sa nedarí ani väčšine profesionálom. Ako príklad nám poslúžia hedžové fondy. 

Hedžové fondy = fondy bohatých

Z anglického „hedge funds“, sú fondy, ktoré využívajú agresívne investičné stratégie, aby dosiahli nadpriemerný výnos pre svojich klientov. Cieľoví klienti sú pre tieto fondy najbohatší ľudia na zemeguli. Investovanie do takéhoto fondu pre bonitnejších je symbolom statusu a dáta ukazujú, že žiaľ na úkor výnosu.

Výkonnosti hedžových fondov za rok 2023.

Výnos S&P500: 26,29%

Len malé percento Hedžových fondov prekonalo výkonnosť indexu S&P500 26% za rok 2023. Zoberme si, že toto je vysvedčenie hedžových manažérov za rok.

Ide o vyškolených profesionálov s titulmi a množstvom podporného personálu, ktorý pre nich robí výskum. Napriek tomu všetkému väčšina z nich nedokáže tradingom prekonať obyčajný priemer akciového trhu.

Ako dobrý zdroj nám môže slúžiť výskum SPIVA, ktorý ukazuje že okolo 90% profesionálne spravovaných fondov neprekoná jednoduchý trhový index.

Horšie sú výsledky pre priemerných investorov (ktorí sa investovaniu na trhoch nevenujú naplno). Ako skupina majú výrazne podpriemernú výkonnosť.

Zdroj grafu: JP Morgan Guide to the Markets

Priemerný ročný výnos 2,6% u bežných investorov v porovnaní so 7,2% výnosom pre index S&P500.

Dôvodom, prečo sa priemernému investorovi darí tak zle, je aj to, že má tendenciu robiť príliš veľa zmien portfólia príliš neskoro. Po tom, čo trhy už počas recesie klesnú, dostanú strach a predávajú. Následne premeškajú stúpanie a keď sú akcie opäť vysoké, nadchnú sa a nakúpia.

Druhým dôvodom je jednoducho zlé načasovanie nákupov. Jednotliví investori majú tendenciu nakupovať akcie aj kvôli FOMO efektu – teda strachu z premeškania. Kedy najviac ľudia hovorili o investovaní do akcií NVIDIA, TESLA, GAMESTOP? Keď už nastal ich najväčší rast. Rovnako tak u kryptomenách. V momente, keď veľké rasty prilákajú masu, je už pravdepodobne neskoro.

Bežný investor má výnosy slabé, profesionál ich má lepšie, ale stále podpriemerné.

Stávka o 1 milión – hedžový fond vs Warren Buffet

O tom, že je to ťažké aj profesionálnym traderom prekonávať bežné výkonnosti, vie aj Warren Buffet. Jeho stávka za milión dolárov je v investičnom svete relatívne neznáma.

Warren Buffet, legendárny investor, sa stavil v roku 2007 o 1,000,000$ na to, že indexový fond S&P500 prekoná v priebehu 10 rokov kôš hedžových fondov značky Protégé Partners. Výťažok z výhry by išiel na charitu Girls Inc. Stávku uzavrel s predstaviteľom značky hedžových fondov Protégé Partners.

Indexový fond, stávka pána Buffetta, S&P 500 mal výnos 7,1 % ročne. Hedžové fondy vybraný správcom aktív Protégé Partners mal výnos v priemere 2,2 %.

Ťažké časy (v tradingu) otestujú dobrých aj zlých investorov

Nie len, že je aktívny trading rizikový a menej výnosný oproti klasickému investovaniu v diverzifikovaných fondoch. Štúdia AQR z r. 2023 dokonca ukazuje, že je nepravdepodobné, aby sa zopakovala silná dekáda (2013-2023) výnosov amerických akcií. Samozrejme, môžeme očakávať, že dobré časy tu stále budú, ale storočné akciové priemery hovoria opak.

Šanca, že sa naprieč celým americkým akciovým trhom zopakuje nadpriemerný výnos z posledných 10 rokov je nízka. Ak profesionáli v aktívne manažovaných fondoch zarobia o 2% menej ako povedzme priemerných 12%, stále na tom klienti nie sú až tak zle.

Koľko ale zarobí jednotlivec, keď priemerné výnosy v zlých časoch budú 4%?

Viete si stále predstaviť, že si Janko z Hornej Dolnej vyberie 5, 10, či 50 firiem a podarí sa mu dosiahnuť výnos rovnaký alebo vyšší ako 8% ročne? (nič proti Hornej Dolnej ani Jankom)

Možno raz, dvakrát áno, ale určite nie každý rok, po celých 10 až 40 rokov.

Investovanie ≠ zábava

Investovanie a zábava sú dve rozličné veci. Napriek tomu pravidelne počujem výroky ako „Kúpil som si akcie firmy XY, lebo sa mi páči“. Tipnite si, ako takéto stávky skončia. Som zástanca názoru, že pracujeme príliš tvrdo, aby sme peniaze rozflákali.

Namiesto toho by sme peniaze radšej mohli normálne investovať a naše bohatstvo v podobe času venovať ľuďom a aktivitám, ktoré milujeme.

copyright © 2024 financnedata.sk | Všetky práva vyhradené